Do końca 2021 do każdego zestawu dodajemy kuchenkę gazową i zestaw 4 kartuszy z gazem.

Czym się różni kamper od mini kampera?

Wiesz już, że w niedalekiej przyszłości rozpoczniesz pełne przygód podróże w domu na kółkach. Być może myślisz, że jedynie kupno lub wypożyczenie kampera przybliży Cię do spełnienia tych beztroskich marzeń. Okazuje się, że jeśli tylko zdecydujesz się na mini kampera – czekają Cię równie ekscytujące chwile, a dodatkowo Twój portfel nie ucierpi w takim stopniu, jak przy kupnie tradycyjnego pojazdu kempingowego. Sprawdźmy, czym się różnią obie propozycje!

O kamperze słów kilka

Czym tak naprawdę jest kamper? Pozwól, że rozłożymy ten popularny kempingowy pojazd na czynniki pierwsze. Otóż kamper to samochód turystyczny, który posiada specjalną zabudowę, a jego wnętrze wygląda jak małe mieszkanie – z wyposażoną kuchnią, salonem i łazienką na czele.

Poza tym kampery posiadają niezależne źródło zasilania (solary), a także ładowane również w trakcie jazdy – akumulatory. Dzięki takim rozwiązaniom podczas “nocowania na dziko” możesz spokojnie naładować sprzęty takie jak: telefon czy laptop, który może posłużyć Ci do nietypowego “homeoffice” na kawałku wolnej, malowniczej przestrzeni.

Jeśli chodzi o kwestię dostępu do gazu, to kampery są wyposażone w butle gazowe, które znajdują się z zewnątrz pojazdu. Funkcja ta przyda się w kamperowej kuchni lub posłuży jako ogrzewanie kampera. Pamiętaj jednak, że w czasie samej podróży kamperem butle powinny być zakręcone, aby zachować zasady bezpieczeństwa.

Co ważne, ze względu na wymiary i wagę prowadzenie kampera wymaga od kierowcy znacznie większego skupienia, niż w przypadku samochodu osobowego. Ważne jest więc, aby “dowodzenie” tradycyjnego pojazdu kempingowego objął doświadczony kierowca z prawem jazdy minimum kategorii B.

I na koniec jedna z najważniejszych kwestii – cena. Chcąc pokusić się o zakup prawdziwego domu na kółkach, trzeba liczyć się z niemałym wydatkiem – około kilkuset tysięcy złotych – jednak im bardziej nowoczesne wnętrze i więcej udogodnień – tym cena, rzecz jasna, rośnie!

Mini kamper – jak to działa?

Mówiąc mini kamper, mamy na myśli zabudowę modułową do samochodu osobowego. Przykładem może być system VOJO, który wykorzystasz w samochodach typu van np. Renault Trafic czy Opel Zafira.

Zabudowa mini kampera opiera się na co najmniej 6 boxach ze specjalnymi łącznikami, które w 10 minut przekształcisz w prostą konstrukcję pełniącą funkcję sypialni, strefy wypoczynkowej czy kuchni z modułem do samodzielnego gotowania czy zmywania. W przeciwieństwie do tradycyjnego kampera, który kupujesz lub wypożyczasz z konkretnym wyposażeniem bez możliwości wprowadzenia zmian – system VOJO pozwoli Ci na kilka sposobów urządzić wnętrze swojego mini kampera!

Jeśli chodzi o kwestie techniczne, to wszystkie segmenty stanowią około 240 litrów pojemności bagażowej – posłużą Ci jako przestrzeń organizacji swojego dobytku, a rozwiązania kolorystyczne sprawią, że bez problemu rozdzielisz poszczególne kategorie bagażu. Zestaw posiada również boxy służące jako kuchenka gazowa czy box wodny z kanistrem z możliwością zamontowania kranu. Funkcje te same co w kamerze, a to wszystko umiejętnie przemyślane i dostępne w Twoim samochodzie osobowym!

Decydując się na mini kampera, nie musisz też planować dodatkowego miejsca w garażu na drugi pojazd, a po podróży konstrukcję VOJO wykorzystasz jako regał na drobiazgi czy narzędzia, a latem – meble ogrodowe na rodzinne garden party. Takim sposobem system VOJO spełnia aspekt zarówno estetyczny, jak i praktyczny.

A Teraz “gwóźdź programu” – modułowa zabudowa jest na tyle uniwersalna i szybka w montażu, że spontaniczny wyjazd możesz zorganizować w piątek zaraz po wyjściu z pracy, a weekendem cieszyć się już w otoczeniu natury, śpiąc prawie “pod gołym niebem”. Czy to nie brzmi zachęcająco?


Pamiętaj, że każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy – nie inaczej jest w przypadku kampera i mini kampera. Ostateczna decyzja oczywiście należy do Ciebie, jednak naszym zdaniem warto zacząć przygodę z caravaningiem od mini kampera. Dopiero, gdy poznasz już, czym jest “van life” we własnym samochodzie – podejmiesz świadomą i przemyślaną decyzję o kupnie samodzielnego pojazdu kempingowego. Jak się zapatrujesz na takie rozwiązanie, a może już wybrałeś swoją caravaningową “drogę”?