Do końca 2021 do każdego zestawu dodajemy kuchenkę gazową i zestaw 4 kartuszy z gazem.

Pierwsza podróż kamperem – jak się do niej przygotować?

pierwsza podróż kamperem

Choć caravaning daje poczucie wolności i niezależności, to samo przygotowanie się do pierwszej podróży kamperem czy mini kamperem VOJO wcale nie powinno przebiegać “na wariackich papierach”. Przed wyruszeniem w drogę, warto zaplanować wstępną trasę i przygotować listę rzeczy, które zamierzasz zabrać. Dopilnuj więc, aby Twoja pierwsza kamperowa przygoda była dopięta na ostatni guzik – a już na miejscu będziesz mógł robić wszystko, co tylko Twoja podróżnicza dusza zapragnie!

Sprawdź stan techniczny kampera i jego funkcje

Aby kamper spełnił swoje zadanie i dostarczył Ci niezapomnianych wrażeń, musi działać na “najwyższych obrotach”. Dlatego zanim wyruszysz w trasę, sprawdź dokładnie stan techniczny pojazdu,

Bez względu na to, czy wypożyczyłeś kampera, czy też go kupiłeś, sprawdź stan silnika, opon i karoserii oraz sprawność hamulców. Następnie prześwietl wyposażenie kampera – mechanizm rozkładania łóżek, dokręcenie szafek kuchennych, instalację gazową i wodną czy szczelność okien. Kamper na czas podróży stanie się Twoim tymczasowym domem – zadbaj więc, aby nie przysporzył Ci żadnych nieoczekiwanych “zwrotów akcji”!

Oczywiście wyjątkiem od sprawdzenia stanu technicznego przed pierwszą podróżą kamperem jest… zdecydowanie się na mini kampera, czyli modułowy system VOJO, który jest zabudową do samochodu osobowego. Największa zaleta tego rozwiązania? Właściwy stan techniczny Twojego pojazdu oznacza, że jest on też gotowy do rozpoczęcia caravaningu w bezpiecznych warunkach! jest on też gotowy do rozpoczęcia caravaningu w bezpiecznych warunkach!

Zaplanuj trasę i miejsce kempingowe pierwszej podróży kamperem

Wielkimi krokami nadchodzi Twoja pierwsza podróż kamperem – jak zaplanować ten wielki dzień? Jeśli dopiero zaczynasz pełne przygód van life, postaw na niezbyt długie i sprawdzone trasy. Zacznij od odkrywania polskich zakątków (góry, jeziora), co pozwoli Ci zebrać doświadczenie do późniejszych, znacznie dalszych wojaży. Pierwsza podróż kamperem po Polsce zweryfikuje, czy “nocowanie na dziko” jest Ci pisane na dłużej.

Plusem takich miejsc jest to, że możesz parkować kamperem na terenach zielonych bez obaw o ilość miejsc kempingowych. Jeśli jednak wolisz zorganizowane kempingi, przygotowane dla kamperowiczów – zorientuj się dokładnie w temacie. Doczytaj, ile jest przewidzianych miejsc, jak wygląda rezerwacja, jak się przedstawia regulamin wybranego miejsca itp.

Gdzie jeszcze możesz zaparkować kamperem lub mini kamperem VOJO? Oto kilka propozycji:

  • przydrożne zatoczki,
  • parkingi na plaży,
  • parkingi przy centrach handlowych,
  • autostradowe parkingi dla ciężarówek tzw. truck-stopy,
  • darmowe miejsca postojowe dla pojazdów kempingowych.

Mimo że kamperowanie to pochwała beztroski i swobodnego stylu życia, to akurat ten debiut musi być przemyślany. Dlatego też gdziekolwiek zaparkujesz, pamiętaj, aby:

  • chować rzeczy przed deszczem,
  • gasić na noc zewnętrzne oświetlenie kampera,
  • zamykać pojazd opuszczając go lub idąc spać,
  • nie zostawiać wartościowych przedmiotów na widoku,
  • porozmawiać z innymi użytkownikami parkingu, czy znają to miejsce i czy uważają, że jest tu bezpiecznie.

Dodatkowo, planując trasę i miejsce swojego tymczasowego domu, możesz zainstalować aplikację dedykowaną miłośnikom caravaningu. Jak przebiega podróż z tą małą, technologiczną pomocą? Jedziesz przed siebie, zauważasz malowniczą okolice, włączasz aplikację i szukasz miejsca w pobliżu. Efekt? Już za jakieś pół godziny będziesz mógł szykować obiad lub kolację w otoczeniu przyrody!

zaplanowanie trasy-pierwszy raz kamperem

Zapoznaj się z opłatami i przepisami

Niezależnie od tego, czy pierwszy raz kamperem planujesz w Polsce, czy za granicą (początkujących kamperowiczów niezmiennie zachęcamy do rozpoczęcia wojaży najpierw po Polsce), zapoznaj się z przepisami ruchu drogowego i zasadami opłat.

Mogą one dotyczyć przejazdów autostradami, opłaty miejsca na polu kempingowym czy parkingowym. Szykując się na swój pierwszy wyjazd kamperem – pamiętaj, że w niektórych państwach na podróżujących nakładane są dodatkowe opłaty za przejazd, chociażby przez most czy tunel. Jeśli więc lubisz mieć wszystkie wydatki pod kontrolą, koniecznie dopisz te opłaty do Twojego podróżniczego budżetu!

Skompletuj bagaż

Pakowanie się na pierwszy wyjazd kamperem jest niczym mała przeprowadzka – najpierw warto sporządzić listę rzeczy, a dopiero potem organizować dla nich przestrzeń, ale w taki sposób, by kamper nie “pękał w szwach”. Zamiast walizek, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zapakowanie rzeczy w kartony podobnej wielkości lub większe torby.

Tutaj dobra wiadomość dla VOJO-wników, bo podróżując pierwszy raz mini kamperem nie musisz kombinować, gdzie spakować swój dobytek – w zestawie są kolorowe boxy, które pomieszczą wszystkie Twoje rzeczy.

Gdy już wiesz, jak zapakować swój ekwipunek, myślisz sobie “No tak…pierwszy wyjazd kamperem, co zabrać? Oprócz ubrań, kosmetyków i dobrze zaopatrzonej apteczki warto zapakować pościel, ręczniki i obuwie do użytku w kamperze, a także latarkę z dodatkowymi bateriami. Zanim jednak rozpoczniesz maraton pakowania, dokładnie przemyśl, które rzeczy faktycznie Ci się przydadzą i podejmij decyzję, kierując się czasem trwania wyjazdu.

Wszystko sprawdzone, zapakowane, przeanalizowane, a do Twojego pierwszego wyjazdu kamperem już bliżej niż dalej? Po pierwsze: gratulujemy, oficjalnie dołączyłeś do zacnego grona miłośników podróżowania na własnych zasadach. Po drugie: nie pozostaje nam nic innego, jak tylko życzyć Ci szerokiej drogi. Niech Twój pierwszy raz kamperem lub mini kamperem VOJO będzie początkiem niekończącej się przygody!